Somero

28.-29.9.2018

Ohjelma ja osanottoluettelot

 Torstai 27.9.2018

Ennakkoharjoittelu alkaa klo 8:00. Harjoittelua koskeviin tiedusteluihin vastaa Reijo Elg p.0400 459 252

Keittolounaan kohdalla vaaditaan sitova ennakkovaraus keskiviikko 26.9. aamuun 
klo 9.00 mennessä. Varaus tehdään osoitteeseen marjatta.elg@gmail.com

Lounas on tarjolla Pitkäjärven maamiesseuran talolla torstaina 27.9.2018 klo 11.30-13.00
Kahvitarjoilu klo 10-16

Varaus on sitova ja sen voi maksaa käteisellä ruokapaikalla.

Hinnat:
lohi- tai jauhelihakeitto, leipä,voi ja maito 6,-
kahvi ja kahvileipä 3,-
juoma 1,-

 Perjantai 28.9.2018

9:10 Traktoriparaati, kilpailijat ja koneet saapuvat

9:30 Traktorikynnön SM-kilpailujen avaus, kansanedustaja Olavi Ala-Nissilä

Kilpailuselostus ja numeroiden jako

10:30 Sänkikyntö alkaa, avausviilujen veto

10:50 Avauksen kyntöaika päättyy, arvostelutauko 30 min.

Someron kaupungin esittely, Someron kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jani Kurvinen

11:20 Kilpailu jatkuu

14:00 Kyntöaika päättyy

15:30 Tulosten julkistaminen

Oheisohjelmaa:

Palkintojen jako kyntöillallisella Kiiruun koulukeskuksessa

Päivän juontajana Hannu Määttänen

LAUANTAI 29.09.2018

9:10 Traktoriparaati, kilpailijat ja koneet saapuvat

9:30 Toisen kilpailupäivän avaus, kansanedustaja Ritve "Kike" Elomaa

Kilpailuselostus ja numeroiden jako

10:30 Nurmikyntö alkaa, avausviilujen veto

10:50 Avauksen kyntöaika päättyy, arvostelutauko 30 min.

11:20 Kilpailu jatkuu

14:00 Kyntöaika päättyy

15:30 Tulosten julkistaminen heti niiden valmistuttua ja palkintojen jako

Someron kaupunginhallituksen puheenjohtajan Tero Pirttilän puheenvuoro

Päivän juontajana Hannu Määttänen

YLEINEN SARJA

NIMI                      MAAKUNTA       KUNTA        TRAKTORI                   AURA

Grönlund Juhani    Uusimaa                Lohja             Valtra A95                     Kverneland AB

Elg Reijo                Uusimaa               Nurmijärvi     MF 165                          Fiskars KH

Enholm Herbert     Uusimaa                Sipoo             David Brown 880          Fiskars KH

Itälehto Jarmo        Etelä-Pohjanmaa   Ilmajoki         Valtra 665                      Kverneland

Järvala Kaspar        Viro                      Kehtna            Fiat                                Kverneland

Kivipelto Hannu    Etelä-Pohjanmaa   Vimpeli          MF 165                          Fiskars

Kuusela Raimo      Kymenlaakso        Kouvola          Ford 5000                     Kverneland AD

Laitinen Jari          Pohjois-Savo         Kuopio           MF 5455                        Kverneland AB85 

Oksanen Kalervo  Uusimaa                 Lohja             Valtra 900                      Kverneland/Fiskars

Rautiainen Matti   Uusimaa                 Lohja             Valtra 900                      Kverneland AB

Rosendahl Juha     Uusimaa                 Lohja             Valmet 665                    Kverneland ME

Staffans Lars-Erik Pohjanmaa             Vöyri             Valtra A92                     Kverneland AD 

Teräväinen Yrjö     Varsinais-Suomi    Somero          Ford 6610                      Fiskars   

PALUUAURasarja

NIMI                      MAAKUNTA             KUNTA           TRAKTORI          AURA

Ali-Eskola Arto     Varsinais-Suomi         Marttila             Valmet 865            Kverneland ES 80

Kivipelto Markku  Etelä-Pohjanmaa        Vimpeli             Valtra                     Kverneland AD 85                                                    

NUORTEN SARJA (22 -vuotiaat ja alle) 

NIMI                            MAAKUNTA            KUNTA              TRAKTORI         AURA

Hietaoja Jarkko           Satakunta                    Kankaanpää        Valtra 900            Kverneland AB85

Hietaoja Lasse             Satakunta                   Kankaanpää         Valtra A92           Kverneland AD

Kuusela Vilhelmiina    Kymenlaakso            Kouvola               Ford 5000            Fiskars KH

VETERAANIkoneSARJA

NIMI                          MAAKUNTA           KUNTA              TRAKTORI             AURA

Andersson Leif          Uusimaa                   Siuntio                    International           Fiskars PP

Elg Reijo                    Uusimaa                   Nurmijärvi           MF 165                   Fiskars KH

Enholm Herbert         Uusimaa                   Sipoo                    David Brown 880   Fiskars KH

Ranki Pentti               Etelä-Häme              Janakkala              MF 35                    Fiskars ARP 14S

Rautanen Leo            Uusimaa                   Lohja                     Volvo 600              Fiskars KH

Saarinen Raija           Uusimaa                   Lohja                    MF 165                   Fiskars/Sampo

Tenkanen Heikki       Varsinais-Suomi       Loimaa                 Valmet                    Fiskars PP